اخبار فینتک

تب سرد فین‌تک

عصر یک روز آلوده و نسبتا پرترافیک، در دفتر راه‌پرداخت در غرب تهران، ۵ نفر از کسانی که ربطی به فین‌تک دارند را دور هم جمع کردیم تا درباره فین‌تک صحبت کنند. فین‌تک به اندازه کافی حاشیه دارد و نمی‌خواستیم در این جمع خیلی روی اختلاف‌ها تمرکز کنیم. ناخودآگاه در برخی موارد بحث بالا گرفت. به نظر می‌رسد اختلاف‌ها آنقدر زیاد هست که فعلا باید روی اشتراک‌ها دست گذاشت نه اختلاف‌ها.


گزارش تصویری راه پرداخت از نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی، الزامات و چالش‌ها

نشست تخصصی «توسعه تکنولوژی‌های مالی، الزامات و چالش‌ها» با همکاری «راه پرداخت» در اولین روز از رویداد دو روزه هشتمین کنفرانس توسعه نظام تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، در روز ۲۴ بهمن‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.


چرایی شکست خرید از eBay و آمازون

ماجرا از این قرار بود که این پروژه در ابتدا با یک سرمایه‌گذار قرارداد بسته بود که بر اساس قرارداد، سرمایه‌گذار مذکور متعهد شده بود 10 میلیارد تومان شامل سه میلیارد تومان نقدی و هفت میلیارد تومان غیر نقدی و غیر مستقیم سرمایه‌گذاری کند. ولی همان‌طور که در خبرها آمد اختلافاتی بین سرمایه‌گذار و شرکت مجری به وجود آمد که باعث مختل‌شدن مراحل پیشروی کار شده بود.


صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک کشور دچار درون زادگیری است

حاصل این پدیده به وجود آمدن نسلی مشابه با نسل اولیه است که اکثر ویژگی‌های نسل قبل را دارد و در نسل‌های جدیدتر مشکلات نسل قبل به‌صورت حل‌نشده باقی‌مانده و تبدیل به معضلات سیستم می‌شود. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک کشور بخصوص در جذب و جابجایی نیروی انسانی بین شرکت‌های این حوزه و بانک‌ها فضای بسته‌ای وجود دارد و سازمان‌ها ترجیح می‌دهند نیروهای مشابه خود را جذب کنند.


۶ محور فعالیت مورد علاقه کسب وکارهای نوپا

رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا، بیشترین شکل گیری این کسب‌وکارها را حول محورهای تجارت الکترونیک، محتوا و آموزش، فناوری‌های مالی، توسعه بازار و موضوعات اجتماعی عنوان کرد.


بانک‌ها و فین‌تک‌ها

امسال اتفاق جالبی در حاشیه جشنواره فیلم فجر رخ داد که نمی‌دانم چقدر می‌تواند به یک جریان جدی تبدیل شود؛ منتها فعلا که جالب است و می‌شود به آن اشاره‌ای کرد و امیدوار بود به جریانی جدی تبدیل شود.


گسست بانک‌ها آغاز شده است

حقیقت اصلی این است که مؤسساتی نظیر گرین‌دات، نت‌اسپند، سیمپل، موون و دیگران بهتر می‌توانند با حساب‌های جاری (یا یک حساب پایه ‌نقدی) رقابت کنند، زیرا ساختار هزینه‌ای آنها کسری از ساختار نقش‌آفرینان اصلی است و عموما رویکرد مقرون‌به‌صرفه‌تری برای جذب مشتری دارند ...


استارت آپ ها ناامید نشوند؛ فشارها موقتی است

در اروپا این موضوع Open banking خیلی جدی گرفته شده و برای مثال در انگلستان اجباری شده که بانک ها از یک تاریخی به بعد باید APIهایشان را در دسترس فین تک ها قرار دهند تا آنها بتوانند سرویس های جدید و ارزش افزوده ایجاد کنند. یک استاندارد PSD2 هم نوشتند که ناظر به این موضوع باشد و طبیعتا تا حدی که به امنیت بانک لطمه نخورد،


فقط ژست فین‌تک به کارمان نمی‌آید

اگر اشتباه نکنم سال ۹۲ بود‌ که برای اولین‌بار د‌ر گزارش‌هایمان د‌ر راه پرد‌اخت با استناد‌ به گزارش‌های خارجی می‌خواستیم از کلمه فین‌تک استفاد‌ه کنیم و آن زمان مشکل این بود‌ که هنوز این عبارت به گوش هیچ‌کسی نرسید‌ه بود‌ چه برسد‌ به اینکه تصور د‌رستی از آن د‌اشته باشند‌؛ این شد‌ که بعد‌ از کلی مشورت و کلنجار رفتن بین عبارت‌های «فین‌تک» که مخفف Financial Technologies است، «فناوری‌های مالی» که معاد‌ل فارسی Financial Technologies است و «فن‌مال» که مخفف عبارت فناوری‌های مالی بود‌، تصمیم گرفتیم عبارت «فناوری‌های مالی» را استفاد‌


عملکرد 12 شرکت PSP در بازار ابزارهای پذیرش

شرکت شاپرک اعلام کرد: شرکت به پرداخت ملت و آسان پرداخت پرشین به ترتیب در تعداد و مبلغ تراکنش های کارتخوان های فروشگاهی و ابزارپذیرش موبایلی در جایگاه نخست قرار دارند و شرکت مبنا کارت آریا نیز با سهم ۰,۰۵ درصدی کمترین تعداد خطای پذیرندگی را به دست آورد.


آمارهایی از جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا

نشریه تخصصی و بین‌المللی نیلسون ریپورت (Nilson Report) که به صورت دوهفته‌نامه مختص حوزه پرداخت الکترونیکی منتشر می‌شود، هرسال آمارهای ارزشمندی درباره برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا ارائه می‌کند و این شرکت‌های تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان را بنا بر شاخص‌های ساده‌ای مثل مقدار فروش بین‌المللی یا منطقه‌ای از لحاظ تعداد دستگاه رتبه‌بندی می‌کند.


گوشه ای از نشست فینتاک با عنوان فناوری های نوین پرداخت

پنجمین نشست فینتاک با عنوان «فناوری های نوین پرداخت و NFC» با حضور آقایان فرجود مدیر راهکارهای سازمان ایرانسل، رشتی هم بنیان گذار شرکت اینفوتک و رضا قربانی بنیانگذار راه پرداخت برگزار شد. در این ویدیو سعی کردیم به شکلی کوتاه به صحبت های این نشست را ارائه کنیم.


الزامات و چالش های اصلاح نظام بانکی بررسی شد

الزامات و چالش های اصلاح نظام بانکی در پنل «اصلاح نظام بانکی؛ چالش ها و الزامات» ششمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری تولید بررسی شد.


فین‌تکی‌ها روی دریافت کارمزد متمرکز شوند

لپ کلام را همین ابتدا بگویم: سال ۹۶، سال اصلاح نظام کارمزدی در کشور است پس اگر یکی از فعالان استارت‌آپی در حوزه فین‌تک هستید یا قصد دارید به‌زودی در این حوزه فعالیت‌تان را آغاز کنید، مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانم به شما بکنم این است که مدل کسب‌وکار‌‌تان را مبتنی بر کارمزد بچینید.


متن کامل میزگرد صنعت بانکی در عصر ارتباطات نوین

تصویری که مردم از بانک‌ها دارند تصویری منفی است البته در طول تاریخ بانکداری میزان نارضایتی مردم نسبت به بانک‌ها تغییر کرده است. برخی می‌گویند امروز نیز به دلیل استفاده بانک‌ها از نوآوری میزان نفرت مردم از بانک‌ها کاهش‌یافته است. در میزگرد «صنعت بانکی در عصر ارتباطات نوین» در ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت تعدادی از کارشناسان و مدیران بانکداری کشور نقاط ضعف نظام‌های پرداخت و راه‌کارهای اصلاح آن را بررسی کردند و اینکه آیا فناوری سبب تغییر بانکداری در کشورمان می‌شود یا خیر.


بانکداری دیجیتال جایگزین بانکداری الکترونیک می‏شود

از این پس به جای بانکداری الکترونیک باید بانک‏های خود را در قالب بانکداری دیجیتال مشاهده کنیم، زیرا بحث‏ هوشمندسازی در بانکداری دیجیتال مهم‏تر می‏شود. مظاهری با بیان اینکه در بانکداری دیجیتال به مرور زمان دیگر شعبه نقش محوری ایفا نمی‏کند و داده جای آن را می‏گیرد


افزایش ظرفیت تامین مالی اسلامی از طریق فین تک

رویترز، این یکی از آخرین اقدامات در راستای پیوستن به فن آوری بلاک چین برای افزایش تقاضا از سوی سرمایه گذاران اسلامی است و نشان می دهد چگونه شرکت های فین تک که از فن آوری نوآورانه برای به روز رسانی خدمات بانکی استفاده می کنند، حوزه فعالیت خود را برای ورود به بازارهای تأمین اسلامی در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا گسترش می دهند.


کارمزد؛ چالش اصلی صنعت پرداخت

بعد‌ از این یاد‌د‌اشت کوتاه د‌ر هفته‌نامه شنبه، سایت راه‌پرد‌اخت گزارش‌های وید‌ئویی از حد‌ود‌ ۱۰۰نفر از متخصصان، فعالان و کارشناسان صنعت فناوری اطلاعات بانکد‌اری و پرد‌اخت د‌ر پاسخ به این سؤال که «مهم‌ترین چالش صنعت فناوری اطلاعات بانکد‌اری و پرد‌اخت د‌ر سال ۹۶ چیست؟» را منتشر کرد‌ که پاسخ اکثریت این جمع ۱۰۰نفره نیز روی همان چیزی متمرکز بود‌ که پیش از این د‌ر هفته‌نامه شنبه بر آن تأکید‌ کرد‌ه بود‌یم: «کارمزد‌». تقریباً ۲۰ نفر از این ۱۰۰ نفر مهم‌ترین چالش را موضوع کارمزد‌ د‌انسته‌اند‌


مدل کسب‌وکاری پرداخت‌های غیر خرد و شاپرکی باید اصلاح شود

سال‌هاست که موضوع کیف پول الکترونیکی که در واقع راهی برای پرداخت‌های خرد مردم به صورت غیرنقدی محسوب می‌شود، بحث می‌شود، اما هنوز راه حل جامع و مطابق استانداردهای جهانی در ایران برای این موضوع ارائه نشده است. با مدیرعامل شرکت اتیک در این خصوص به گفتگو نشستیم تا دلایل این مساله را جویا شویم.


سرمایه‌گذاری ۹ بیلیون دلاری در حوزه فین‌تک

مدیرعامل شرکت ارتباط فردا با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۹ بیلیون دلاری در حوزه فین تک در سال ۲۰۱۵ گفت: سازگار نبودن روح حاکم بر قانون پیشنهادی جدید بانکداری با فین تک‌ها، یکی از چالش‌های پیش‌روی این حوزه در کشور است.


دبیر شورای عالی فضای مجازی: در صورت نیاز استارت‌آپ‌ها را قانون‌گذاری می‌کنیم

دبیر شورای عالی فضای مجازی از بررسی فعالیت کسب وکارهای نوپای اینترنتی و آنلاین در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: درصورت نیاز به قانونگذاری برای این کسب وکارها، اقدامات موثر صورت می گیرد.


ظهور پدیده کارمزد خواهی در صنعت پرداخت

حرکت آرام موسسات مالی در حوزه پرداخت دلیل اصلی ورود شرکت های دیگر با ایده های خلاقانه به حوزه پرداخت است از این رو این شرکت ها با ارائه راهکارهای خلاقانه وارد حوزه پرداخت شده ودر آینده بازار را در دست خواهند گرفت.


۷ روند فین‌تِک در سال ۲۰۱۷

از ده سال پیش که تراکنش‌های بانکی آنلاین شد، تجربه استفاده از خدمات بانکی چقدر جذاب‌تر شد؟ کارآفرین‌هایی که پول نداشتند و انگیزه بالایی داشتند، در ایران و جهان چهره بانکداری را تغییر دادند. آنها رویایی داشتند و هنوز هم کسانی تصور می‌کنند همه چیز می‌تواند بیشتر از این تغییر کند. امروز پلتفرم‌های تامین مالی جمعی هم توجه‌های زیادی را به خودش جلب کرده و احتمالا در آینده نزدیک شاهد تغییر کانون‌های توجه خواهیم بود. فین‌تک در حال تغییر جامعه است و در ادامه به چند نمونه از روندهای احتمالی فین‌تک در سال ۲۰۱۷ می‌پردازیم.


استارت‌آپ‌ها ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کردند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر واگذاری امور ICT به فعالین بخش خصوصی گفت: ما می‌خواهیم که رگولاتوری کمتر در امور دخالت کند ا ما بخشهای خصوصی خود با یکدیگر همکاری لازم را ندارند.


روی آوردن نیمی از مشتریان بانکی به فینتک‌ها

بنابه اولین گزارش جهانی در حوزه «فینتک» که از سوی شرکت مشاوره کاپگمینی (Capgemini) و شرکت لینکدین (LinkedIn) و با همکاری شرکت افما (Efma) صورتگرفته، درحال حاضر نیمی از مشتریان بانک‌ها در سراسر جهان از محصولات و خدمات دستکم یکی از شرکت‌های فینتک بهره می‌برند.


تی‌شرت‌ پوشان درکنار کت‌ و شلوار پوشان

در همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که ۱۳ و ۱۴ دی‌ماه توسط پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد نیز پنلی به فین‌تک اختصاص داشت. پیش از برگزاری این پنل برخی از عدم‌حضور بازیگران اصلی فین‌تک کشور در پنل شاکی بودند اما در طی برگزاری پنل نیز مشخص بود که تعداد اندکی از این بازیگران برای شرکت در رویداد علاقه‌ای نشان دادند.


توسعه امضای دیجیتال و تشخیص هویت دیجیتال پیش‌نیاز ورود به صنعت تجارت جهانی است

در کشور ایران امضای دیجیتال مورد پذیرش قوانین و مقررات واقع شده و این فرصت بی‌نظیری در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند با استفاده از این ابزار نوین، امکان ارائه خدمات گوناگون بدون نیاز به حضور فیزیکی مشتری در شعبه را فراهم کنند.


چند سوال درباره یک دستورالعمل

همه ما نام «مرکز توسعه تجارت الکترونیک» را شنیده‌ایم. با تصور قبلی، انتظار داشتیم که این مرکز هدفش گسترش تجارت الکترونیک باشد؛ یعنی به کسب‌و‌کارهای الکترونیک کمک بکند که توسعه پیدا کنند؛ یعنی شرایط فعالیت برای آنها ایجاد کند. اما در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۵ این مرکز آیین‌نامه‌ای و دستورالعملی منتشر کرده که به کلی ذهنیت من یکی را به هم ریخته و چند شک در ذهن من به وجود آورده است.


فعالیت فینتک ها ساماندهی می شود

فعالیت فین‌تک‌ها به زودی و با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و نظارت بانک مرکزی ساماندهی می‌شود.


رشته فین‌تک در یک دانشگاه تدریس خواهد شد

دانشگاه Strathclyde برای اولین بار دوره‌های آموزشی فناوری‌های مالی با مدرک کارشناسی ارشد را برای حمایت از دگرگونی‌های دیجیتال بخش مالی اسکاتلند راه‌اندازی کرده است.


راه پرداخت کتاب «گسست بانک‌ها» از برت کینگ را منتشر کرد

کتاب دیگری از برت کینگ به فارسی منتشر شد. «گسست بانک‌ها: نوآورها، ساختارشکن‌ها و استراتژیست‌ها بانکداری را از نو می‌سازند» نام کتابی است به قلم برت کینگ که نسخه فارسی آن را گروه رسانه‌ای شفق و راه پرداخت منتشر کرده است. این دومین کتابی است که از برت کینگ به زبان فارسی منتشر می‌شود.


حمایت دولت از فین‌تک‌ها پرهزینه خواهد بود

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی حمایت دولت از فین‌تک ها را بسیار پرهزینه دانست و گفت: برخی فین تک ها چند ده میلیون تومان درآمد دارند این درحالی است که کسی از آنها تاکنون حمایتی نکرده است.


مدیرعامل بانک ملت: بانک ملت آماده شراکت با فینتک ها است

مدیرعامل بانک ملت اظهار داشت: این بانک آماده است تا با شرکت های فینتک شریک شود و برای توسعه آنها سرمایه گذاری کند.


توسعه فین‌تک‌ها ممکن است منافع برخی را به خطر بیندازد

مقررات گذاری درزمینهٔ فعالیت‌های فین‌تک باید به‌صورتی باشد که فعالان در این زمینه‌ها بتوانند با شناسایی مناسب خطوط قرمز بانک مرکزی به فعالیت بپردازند. حمایت دولت‌ها همیشه پرهزینه است و درزمینهٔ فین‌تک هم این امر وجود دارد. لذا شاید ورود دولت به این شکل برای فین‌تک‌ها مناسب نباشد و همانند حمایت از شرکت‌ها منجر به کاهش بهره‌وری و کارایی آن‌ها شود.


سندی برای جلوگیری از فعالیت فین‌تک

اخیرا در وب‌سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی «سند چارچوب فعالیت و نظارت بر تجمیع‌کنندگان پرداخت» به عنوان قانون ناظر بر فعالیت تجمیع‌کنندگان خدمات پرداخت منتشر شده است، که موارد متعددی در آن برخلاف نظرات خبرگان حوزه و اظهارنظرهای کارشناسی قبلی دست‌اندرکاران این حوزه است.


تصویب سند چارچوب فعالیت و نظارت بر وب‏ سایتهای متمرکزکننده پرداخت

سند "چارچوب فعالیت و نظارت بر وب‏سایتهای متمرکزکننده پرداخت کسب و کارهای اینترنتی" در سی‏ امین جلسه کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی که در روز دوشنبه مورخ 1395/10/13 ساعت 14:00 در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و با حضور اعضای این کمیته برگزار گردید، به تصویب رسید.


رونمایی از فینوتک، سکویی مبتنی بر API باز ارتباط فردا

فینوتک نهادی است که ارتباط فردا ایجاد کرده است تا خدمات بانکداری باز را ارائه دهد. محصول فینوتک یک سرویس نیست بلکه سکویی مبتنی بر API باز است که به بانک‌ها امکان می‌دهد مجموعه‌ای از سرویس‌ها را ارائه دهند


فین تک ها مصداق تحول در نظام بانکی هستند

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ظهور پدیده فین تک ها را از جمله مصادیق و روندهای ایجاد تغییر در صنعت بانکی خواند و گفت: نوآوری‌های ساختار شکن فین تک ها از مصادیق ایجاد تحول در صنعت بانکی هستند.


تغییر اکوسیستم نظام بانکی به نفع مشتریان با ورود فین تک ها

علی دیواندری در مراسم افتتاحیه ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت گفت: هرچند در کشور ما، به خدمت گرفتنِ فن‌آوری‌های نوین در عرصهٔ خدمات بانکی، نسبت به تحوّلات بین‌المللی، با چند سال تأخیر آغاز شده است؛ امّا در دههٔ گذشته، نرخِ بالای نفوذ این فن‌آوری‌ها در نظام بانکی ایران، موجب شده که هم‌اکنون در نظام‌های پرداخت و استفاده از ابزارهای جدید الکترونیک، تغییرات گسترده‌ای را شاهد باشیم و نظام بانکی، در این میان، در توسعه و استفاده از دست‌آوردهای حاصل از فن‌آوری‌های نو، بی‌تردید در کشور، پیشتاز است.


در هر ساعت در صنعت پرداخت و بانکداری الکترونیکی ایران چه اتفاقی می‌افتد؟ / اینفوگرافی

پرداخت حدود ۳۵ میلیون تومان کارمزد به شاپرک و حدود ۴۶ میلیون تومان به‌شتاب در ساعت، از نقاط منفی است که در این اینفوگرافی مشاهده می‌شود. این هزینه‌ها با توجه به مدل غلط کارمزد و پرداخت آن از سوی بانک‌ها منجر به ۵ هزار میلیارد تومان هزینه در سال شده که باعث افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره می‌شود.


اصلاح قوانین بانکی با رویکرد نوآوری/ تشکیل کارگروه های بررسی فناوری نوین

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به تشکیل کارگروه‌هایی به‌منظور بررسی فناوری‌های نوین در بانک مرکزی گفت: در تدوین نقشه راه ۱۴۰۰ چندین پروژه محوری به‌منظور اصلاح و بهبود قوانین باهدف تدوین مقرراتی که توسعه‌دهنده و مروج نوآوری‌ها در حوزه بانکی و پرداخت باشد، در دستور کار قرار گرفته است.


پذیرندگان سرویس‌های تجمیع‌کننده پرداخت سطح‌بندی و احراز هویت می‌شوند

چهارمین نشست فینتاک چهارشنبه ۱ دی ماه با حضور جمعی ۸۰ نفره از فعالان حوزه فینتک با حضور فرانک رازقی اسکویی معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برگزار شد.


طراحی برنامه‌های جدید برای فین تک‌ها/ سند باکس تدوین می‌شود

رئیس هیئت مدیره‌ شرکت خدمات انفورماتیک ضمن بررسی برخی ابهامات نظام پرداخت گفت:‌ سند باکس فین‌تک‌ها در بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی در حال شکل‌گیری است.


ام-پسا، نمونه خوب تبادلات مالی موبایلی

شاید باور نکنید پرداخت پول تاکسی با گوشی موبایل‌تان در نایروبی ساده‌تر از انجام این کار در نیویورک است و این موضوع را شرکت ام-پسا (M-Pesa) با ایجاد یکی از پیشروترین سیستم‌های پرداخت از طریق موبایل در کنیا ممکن ساخته است. شرکت ام-پسا در سال 2007 توسط شرکت Sararicom، بزرگ‌ترین اپراتور شبکه موبایل در کنیا تاسیس شده و در حال حاضر بیش از 17 میلیون نفر از مردم کنیا (معادل دو سوم جمعیت بزرگسال این کشور) از آن استفاده می‌کنند.


افزایش حجم تراکنش‌ها به ۵ هزار و ۵۰۰ تریلیون تومان در بانکداری الکترونیک

معاون توسعه بازار شرکت کارت اعتباری ایران کیش با بیان اینکه مجموعه بانک ها و شرکت های پرداخت در سال های گذشته در تلاش برای جلب و بالا بردن اعتماد مردم بودند، کفت: تغییر رفتار مردم و رسیدن حجم تراکنش ها به ۵ هزار و ۵۰۰ تریلیون تومان در روز نشان از اعتماد مردم به بانکداری الکترونیک است.


جزئياتی از تفاهم‌‌نامه همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک

وقتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه گذشته خبر از نهایی شدن کیف ‌پول الکترونیکی داد و اعلام کرد تفاهم‌نامه‌ای با بانک ‌مرکزی برای اجرایی کردن آن به امضا رسیده و تا دو ماه آینده به نتیجه خواهد رسید، فعالان این بازار و کارشناسان بانکی به تکاپو افتادند تا متوجه شوند موضوع از چه قرار است. در این میان در اولین برخورد شرکت خدمات انفورماتیک را مقصر دانستند چرا که این تصور حاکم شد که قرار است طرحی اجرا شود که این شرکت آن را از رقبا پنهان کرده‌ است، اما وقتی ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت «همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک فقط ملزم به آماده‌سازی بستر هستند و از ارائه خدمت منع شده‌اند»، ورق کمی برگشت.


آغاز چالش نوآوری توسن هکاتون در بهمن 1395

زمستان امسال توسعه‌دهندگان حوزه مالی با ایده‌های نوآورانه خود می‌توانند در چالشی سه روزه دور هم جمع شده و به رقابت بپردازند. از ابتدای دی ماه امسال زنگ ثبت ایده دومین «چالش نوآوری توسن» به صدا درمی‌آید. روزهای پایانی بهمن ماه، شرکت توسن میزبان دومین دوره ماراتن برنامه‌نویسی بر پایه سرویس‌های بانکی خواهد بود.


درخواست شرکت‌های پرداخت از بانک مرکزی / اجماع در تصمیم‌گیری‌ها

مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد گفت: درخواست شرکت‌های پرداخت از بانک مرکزی تشکیل کارگروه‌هایی متشکل از تمام فعالان این عرصه به منظور بررسی فناوری‌های نوین پرداخت و تعیین چارچوب برای آن با اجماع جمعی است.


تعیین رگولاتور برای فعالیت فین تک‌ها

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی قصد دارد با تعیین یک رگولاتور فضای امن برای فعالیت فین تک‌ها در کشور فراهم کند.


پرداخت الکترونیک سامان از استارتاپ‌ها حمایت می‌کند

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سامان (SEP) از تصمیم این شرکت برای حمایت از استارتاپ‌ها و اجرای کیف خرد پول الکترونیک این شرکت در تبریز خبر داد.