اخبار فینتک

متقاضیان پرداخت‌یاری تا پایان شهریور ماه سال جاری برای انجام آزمون‌های فنی شاپرک مهلت دارند

به گزارش روابط‌عمومی شرکت شاپرک، مستندات فنی مربوط به پرداخت‌یاران از دو هفته قبل در اختیار شرکت‌های پی‌اس‌پی قرار گرفته تا متقاضیان پرداخت‌یاری مراحل فنی لازم را بر اساس این مستند پیگیری کنند. شرکت‌های متقاضی پرداخت‌یاری که پیش‌تر درخواست خود را از طریق یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت به شاپرک اعلام کرده‌اند باید تا حداکثر ابتدای مهرماه سال‌جاری به طور رسمی آمادگی خود را به منظور انجام آزمون‌های فنی با شرکت شاپرک اعلام کنند.


سامانه سکو، یک مرکز نوآوری مجازی

سکو پلتفرمی است برای کمک به تجاری‌سازی ایده‌ها، که صاحبان ایده و توسعه‌دهندگان می‌توانند با ورود و استفاده از خدمات این سامانه، ایده‌های خود را به مرحله اجرا و پیاده‌سازی برسانند و محصولات و خدمات خود را به بازار ارائه نمایند. استارتاپ در سکو با تشریح کامل ایده خود و هدایت و راهنمایی مربیان و مشاوران با تجربه، طرح کسب‌وکار را تدوین کرده و پس از انجام موفقیت‌آمیز مطالعات بازار نسبت به اجرایی نمودن ایده خود در قالب محصول یا خدمت اقدام می‌کند.


جدیدترین آمار از تعداد کارت‌های بانکی صادرشده در ایران

طبق جدیدترین آماری که بانک مرکزی در آخر دی ماه سال ۱۳۹۶ منتشر کرد، در مجموع ۳۱۰ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۷۰ کارت بانکی در کشور صادر شده است. در بخش «آمارهای عملکرد»، زیرشاخه «نظام‌های پرداخت و زیرساخت» وب‌سایت بانک مرکزی، قسمتی به نام «ابزارهای پرداخت» وجود دارد که فایل اکسل مربوط به آمار ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیک سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ برای دانلود و مطالعه قرار داده شده است.


آخرین آمار از تعداد تراکنش‌های دستگاه‌های خودپرداز در ایران

براساس آخرین آمار بانک مرکزی در رابطه با تعداد تراکنش‌های دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های کشور، که در آخر دی ماه سال ۱۳۹۶ منتشر شد، در مجموع ۴۵۲ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۳۴۲ تراکنش در دستگاه‌های خودپرداز انجام شده است.


پلتفرم پیگیری و ارتباط استارتاپ‌های فین‌تک با پلیس فتا ناجا راه اندازی شد

«میلاد جهاندار»، دبیر انجمن فین‌تک ایران در گفتگو با دیجیاتو خبر از راه‌اندازی یک پلتفرم پیگیری و ارتباط میان استارتاپ‌های فین‌تک و پلیس فتا ناجا جهت تعامل نزدیک‌تر می‌دهد. او پلتفرمی که یک پل ارتباطی میان استارتاپ‌های فین‌تک و پلیس فتا است را راهکاری برای رسیدگی سریع‌تر به پرونده‌‌ها می‌داند و از آن به عنوان یک راه ارتباطی امن و سریع یاد می‌کند.


یازدهمین فینتاک برگزار شد / نگاه صنعت بیمه به استارت‌آپ‌های اینشورتک چگونه است؟

یازدهمین نشست فینتاک چهارشنبه سیزدهم تیرماه با موضوع اینشورتک در ساختمان مرکزی بیمه دی برگزار شد. مهمانان این دوره از نشست فینتاک سید قاسم نعمتی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی و سید مجید بختیاری مدیرعامل شرکت بیمه دی بودند و رسول قربانی، سردبیر پایگاه خبری راه پرداخت، به‌عنوان مجری در این نشست حضور داشت.


حکیمی سکوت بانک مرکزی در خصوص بخشنامه ممنوعیت بیت‌کوین را شکست

"ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، در جلسه آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری در زمینه توسعه ارز دیجیتال و فناوری‌های مالی که امروز ۱۲ تیرماه در معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد درباره مصوبه شورای عالی مبارزه با پول‌شویی و بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با پرداخت یارها صحبت کرد و برخی از مسائل پیرامون این موضوع را شفاف کرد."


موفقیت‌ها و شکست‌های فین‌تک / گزارش فین‌تک مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۸

"بعد از چهار سال، مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۸ گزارش جدیدی درباره فین‌تک منتشر کرده که در آن ارزیابی عملی از پتانسیل ساختارشکنی‌ در سرویس‌های مالی ارائه می‌دهد. پروژه نوآوری‌های برهم‌زننده و ساختارشکن در صنعت سرویس‌های مالی در سال ۲۰۱۴ در نشست سالانه انجمن جهانی اقتصاد در داووس راه‌اندازی شد؛ درست زمانی که جهان هنوز در حال رسیدگی به اتفاقات و شوک‌های ایجادشده بعد از وقوع بحران مالی بود."


چرا پیشنهاد دریافت مجوز پذیرنده‌های پرداخت‌یاران، این صنعت را به سمت نابودی می‌برد؟

نکتهٔ مهمی که وجود دارد این است که پذیرندگان این کسب‌وکارها در نظام بانکی احراز هویت شده هستند و برای احراز اهلیت نیز راهکار ارسال مدارک اضافی و پر کردن یک سری فیلد اضافی تنها کار را برای کاربران سخت‌تر می‌کند و هیچ تأثیری روی پذیرندگان متخلف ندارد چراکه کسب‌وکاری که بخواهد خلاف بکند به‌راحتی قادر خواهد بود با وجود این فرآیندها نیز قانون را دور بزند و این فرآیند فقط به کسب‌وکارهای واقعی ضربه میزند."


اتخاذ تصمیمات غیر کارشناسی و تلاش برای الزام مشتریان پرداخت یارها

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در خصوص تلاش برای الزام مشتریان پرداخت‌یارها به دریافت جواز کسب از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی منتشر شد.


انتقاد فین‌تک‌ها به الزام فروشندگان خانگی به کسب مجوز

"هر مجوز زائدی برای راه‌اندازی و فعالیت استارت‌آپ یا هر کسب و کاری که ایجاد می‌شود قاتل آن است. به‌ویژه در شرایط فعلی اقتصاد کشور که دولت با چالش‌های اشتغالزایی مواجه است، این سختگیری‌ها توجیهی ندارد، با این‌حال به‌نظر می‌رسد یکسری منافع و اعمال قدرت وجود دارد که مغایر با سیاست‌های کلان کشور است. به هر حال نهادهایی وجود دارد که مایلند در هر موضوعی اعمال نفوذ کرده و آنها را تحت کنترل و نظارت بگیرند. برای اینکه به این رویکرد یک وجه‌ قانونی بدهند، به دنبال تعدادی قانون، ماده و تبصره هستند تا بگویند طبق قانون عمل کرده‌اند."


دومینوی دریافت مجوزها به مشتریان استارتاپ‌ها هم رسید

"در چنین شرایطی که ما در کشورمان با مشکلات اقتصادی و اشتغالی زیادی روبرو هستیم چنین تصمیماتی اتخاذ می‌شود و چنین اقداماتی باید صورت گیرد.علاوه بر تمام این موارد، قوانین زیادی وجود دارد که بر مجوززدایی تاکید می‌کند، در چنین شرایطی من باید به مشتری خودم بگویم که باید مجوز بگیری تا سرویس به تو ارائه دهم."


چرا پی‌پال 2.2 میلیارددلار خرج آی‌زتل کرد؟

به نظر می‌رسد پی‌پال می‌خواهد با خرید iZettle جلوی جاه‌طلبی‌های اسکوایر در خارج از مرزهای آمریکا را بگیرد. هفته گذشته خبری منتشر شد که پی‌پال و iZettle که به «اسکوایر اروپا» معروف است، توافق کردند که پی‌پال این استارت‌آپ سوئدی را ۲.۲ میلیارد دلار بخرد. این بزرگ‌ترین خرید پی‌پال تا امروز بوده است. پی‌پال که ۲۰ سال پیش اولین استارت‌آپ دنیای فین‌تک بود، توسط کسانی خلق شد که بعدا نشریه فوربس به آنها عنوان «پی‌پال مافیا» را داد.


نگاهی به فیناپ بانوان با حضور زنان فین‌تکی ایران

پنجمین رویداد از سلسله رویدادهای فیناپ با نام Finup Women چهارشنبه، ششم تیرماه ۱۳۹۷ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. بانوان صنعت فین‌تک در این رویداد حضور بسیار پررنگی داشتند به‌طوری‌که تمام سخنرانان و مهمانان پنل از بانوان فین‌تکی بودند و اکثر حضار نیز از بانوان فعال یا علاقه‌مند به صنعت فین‌تک بودند.


اپلیکیشن استارباکس درصدر پرداخت موبایلی

استارباکس در هفته‌های گذشته به‌شدت دچار مشکلات جدی شده است. ماجرا از آنجا شروع شد که دو فرد سیاه‌پوست که منتظر دوستشان بودند، در یکی از کافه‌های استارباکس بدون اینکه سفارشی بدهند، نشسته بودند. این موضوع باعث شد متصدیان آن کافه با پلیس تماس بگیرند و این دو نفر را از کافه بیرون بیندازند.

Tags:


راه‌اندازی مرکز توسعه فناوری‌های مالی بانک انصار ورود آسانتر استارت‌آپ‌های فین‌تک به بازار

شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فین‌تک‌ در این مرکز می‌توانند از خدمات و سرویس‌هایی که برای رشد و توسعه کسب‌وکارشان نیاز دارند، استفاده کنند. خدماتی مانند تأمین مالی استارت‌آپ‌های حوزه فین‌تک، رفع نیازهایی مانند دسترسی به بازار، ارتباط با اکوسیستم، تسهیل رگولاتوری، اختصاص فضای کار اشتراکی، امکان دسترسی به سرویس‌های بانکی، خدمات مشاوره و راهنمایی، برگزاری دوره‌های تخصصی فین‌تک و …

Tags:


تب سرد فین‌تک

عصر یک روز آلوده و نسبتا پرترافیک، در دفتر راه‌پرداخت در غرب تهران، ۵ نفر از کسانی که ربطی به فین‌تک دارند را دور هم جمع کردیم تا درباره فین‌تک صحبت کنند. فین‌تک به اندازه کافی حاشیه دارد و نمی‌خواستیم در این جمع خیلی روی اختلاف‌ها تمرکز کنیم. ناخودآگاه در برخی موارد بحث بالا گرفت. به نظر می‌رسد اختلاف‌ها آنقدر زیاد هست که فعلا باید روی اشتراک‌ها دست گذاشت نه اختلاف‌ها.


گزارش تصویری راه پرداخت از نشست تخصصی توسعه تکنولوژی‌های مالی، الزامات و چالش‌ها

نشست تخصصی «توسعه تکنولوژی‌های مالی، الزامات و چالش‌ها» با همکاری «راه پرداخت» در اولین روز از رویداد دو روزه هشتمین کنفرانس توسعه نظام تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، در روز ۲۴ بهمن‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.


چرایی شکست خرید از eBay و آمازون

ماجرا از این قرار بود که این پروژه در ابتدا با یک سرمایه‌گذار قرارداد بسته بود که بر اساس قرارداد، سرمایه‌گذار مذکور متعهد شده بود 10 میلیارد تومان شامل سه میلیارد تومان نقدی و هفت میلیارد تومان غیر نقدی و غیر مستقیم سرمایه‌گذاری کند. ولی همان‌طور که در خبرها آمد اختلافاتی بین سرمایه‌گذار و شرکت مجری به وجود آمد که باعث مختل‌شدن مراحل پیشروی کار شده بود.


صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک کشور دچار درون زادگیری است

حاصل این پدیده به وجود آمدن نسلی مشابه با نسل اولیه است که اکثر ویژگی‌های نسل قبل را دارد و در نسل‌های جدیدتر مشکلات نسل قبل به‌صورت حل‌نشده باقی‌مانده و تبدیل به معضلات سیستم می‌شود. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک کشور بخصوص در جذب و جابجایی نیروی انسانی بین شرکت‌های این حوزه و بانک‌ها فضای بسته‌ای وجود دارد و سازمان‌ها ترجیح می‌دهند نیروهای مشابه خود را جذب کنند.


۶ محور فعالیت مورد علاقه کسب وکارهای نوپا

رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا، بیشترین شکل گیری این کسب‌وکارها را حول محورهای تجارت الکترونیک، محتوا و آموزش، فناوری‌های مالی، توسعه بازار و موضوعات اجتماعی عنوان کرد.


بانک‌ها و فین‌تک‌ها

امسال اتفاق جالبی در حاشیه جشنواره فیلم فجر رخ داد که نمی‌دانم چقدر می‌تواند به یک جریان جدی تبدیل شود؛ منتها فعلا که جالب است و می‌شود به آن اشاره‌ای کرد و امیدوار بود به جریانی جدی تبدیل شود.


گسست بانک‌ها آغاز شده است

حقیقت اصلی این است که مؤسساتی نظیر گرین‌دات، نت‌اسپند، سیمپل، موون و دیگران بهتر می‌توانند با حساب‌های جاری (یا یک حساب پایه ‌نقدی) رقابت کنند، زیرا ساختار هزینه‌ای آنها کسری از ساختار نقش‌آفرینان اصلی است و عموما رویکرد مقرون‌به‌صرفه‌تری برای جذب مشتری دارند ...


استارت آپ ها ناامید نشوند؛ فشارها موقتی است

در اروپا این موضوع Open banking خیلی جدی گرفته شده و برای مثال در انگلستان اجباری شده که بانک ها از یک تاریخی به بعد باید APIهایشان را در دسترس فین تک ها قرار دهند تا آنها بتوانند سرویس های جدید و ارزش افزوده ایجاد کنند. یک استاندارد PSD2 هم نوشتند که ناظر به این موضوع باشد و طبیعتا تا حدی که به امنیت بانک لطمه نخورد،


فقط ژست فین‌تک به کارمان نمی‌آید

اگر اشتباه نکنم سال ۹۲ بود‌ که برای اولین‌بار د‌ر گزارش‌هایمان د‌ر راه پرد‌اخت با استناد‌ به گزارش‌های خارجی می‌خواستیم از کلمه فین‌تک استفاد‌ه کنیم و آن زمان مشکل این بود‌ که هنوز این عبارت به گوش هیچ‌کسی نرسید‌ه بود‌ چه برسد‌ به اینکه تصور د‌رستی از آن د‌اشته باشند‌؛ این شد‌ که بعد‌ از کلی مشورت و کلنجار رفتن بین عبارت‌های «فین‌تک» که مخفف Financial Technologies است، «فناوری‌های مالی» که معاد‌ل فارسی Financial Technologies است و «فن‌مال» که مخفف عبارت فناوری‌های مالی بود‌، تصمیم گرفتیم عبارت «فناوری‌های مالی» را استفاد‌


عملکرد 12 شرکت PSP در بازار ابزارهای پذیرش

شرکت شاپرک اعلام کرد: شرکت به پرداخت ملت و آسان پرداخت پرشین به ترتیب در تعداد و مبلغ تراکنش های کارتخوان های فروشگاهی و ابزارپذیرش موبایلی در جایگاه نخست قرار دارند و شرکت مبنا کارت آریا نیز با سهم ۰,۰۵ درصدی کمترین تعداد خطای پذیرندگی را به دست آورد.


آمارهایی از جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا

نشریه تخصصی و بین‌المللی نیلسون ریپورت (Nilson Report) که به صورت دوهفته‌نامه مختص حوزه پرداخت الکترونیکی منتشر می‌شود، هرسال آمارهای ارزشمندی درباره برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا ارائه می‌کند و این شرکت‌های تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان را بنا بر شاخص‌های ساده‌ای مثل مقدار فروش بین‌المللی یا منطقه‌ای از لحاظ تعداد دستگاه رتبه‌بندی می‌کند.


گوشه ای از نشست فینتاک با عنوان فناوری های نوین پرداخت

پنجمین نشست فینتاک با عنوان «فناوری های نوین پرداخت و NFC» با حضور آقایان فرجود مدیر راهکارهای سازمان ایرانسل، رشتی هم بنیان گذار شرکت اینفوتک و رضا قربانی بنیانگذار راه پرداخت برگزار شد. در این ویدیو سعی کردیم به شکلی کوتاه به صحبت های این نشست را ارائه کنیم.


الزامات و چالش های اصلاح نظام بانکی بررسی شد

الزامات و چالش های اصلاح نظام بانکی در پنل «اصلاح نظام بانکی؛ چالش ها و الزامات» ششمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری تولید بررسی شد.


فین‌تکی‌ها روی دریافت کارمزد متمرکز شوند

لپ کلام را همین ابتدا بگویم: سال ۹۶، سال اصلاح نظام کارمزدی در کشور است پس اگر یکی از فعالان استارت‌آپی در حوزه فین‌تک هستید یا قصد دارید به‌زودی در این حوزه فعالیت‌تان را آغاز کنید، مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانم به شما بکنم این است که مدل کسب‌وکار‌‌تان را مبتنی بر کارمزد بچینید.


متن کامل میزگرد صنعت بانکی در عصر ارتباطات نوین

تصویری که مردم از بانک‌ها دارند تصویری منفی است البته در طول تاریخ بانکداری میزان نارضایتی مردم نسبت به بانک‌ها تغییر کرده است. برخی می‌گویند امروز نیز به دلیل استفاده بانک‌ها از نوآوری میزان نفرت مردم از بانک‌ها کاهش‌یافته است. در میزگرد «صنعت بانکی در عصر ارتباطات نوین» در ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت تعدادی از کارشناسان و مدیران بانکداری کشور نقاط ضعف نظام‌های پرداخت و راه‌کارهای اصلاح آن را بررسی کردند و اینکه آیا فناوری سبب تغییر بانکداری در کشورمان می‌شود یا خیر.


بانکداری دیجیتال جایگزین بانکداری الکترونیک می‏شود

از این پس به جای بانکداری الکترونیک باید بانک‏های خود را در قالب بانکداری دیجیتال مشاهده کنیم، زیرا بحث‏ هوشمندسازی در بانکداری دیجیتال مهم‏تر می‏شود. مظاهری با بیان اینکه در بانکداری دیجیتال به مرور زمان دیگر شعبه نقش محوری ایفا نمی‏کند و داده جای آن را می‏گیرد


افزایش ظرفیت تامین مالی اسلامی از طریق فین تک

رویترز، این یکی از آخرین اقدامات در راستای پیوستن به فن آوری بلاک چین برای افزایش تقاضا از سوی سرمایه گذاران اسلامی است و نشان می دهد چگونه شرکت های فین تک که از فن آوری نوآورانه برای به روز رسانی خدمات بانکی استفاده می کنند، حوزه فعالیت خود را برای ورود به بازارهای تأمین اسلامی در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا گسترش می دهند.


کارمزد؛ چالش اصلی صنعت پرداخت

بعد‌ از این یاد‌د‌اشت کوتاه د‌ر هفته‌نامه شنبه، سایت راه‌پرد‌اخت گزارش‌های وید‌ئویی از حد‌ود‌ ۱۰۰نفر از متخصصان، فعالان و کارشناسان صنعت فناوری اطلاعات بانکد‌اری و پرد‌اخت د‌ر پاسخ به این سؤال که «مهم‌ترین چالش صنعت فناوری اطلاعات بانکد‌اری و پرد‌اخت د‌ر سال ۹۶ چیست؟» را منتشر کرد‌ که پاسخ اکثریت این جمع ۱۰۰نفره نیز روی همان چیزی متمرکز بود‌ که پیش از این د‌ر هفته‌نامه شنبه بر آن تأکید‌ کرد‌ه بود‌یم: «کارمزد‌». تقریباً ۲۰ نفر از این ۱۰۰ نفر مهم‌ترین چالش را موضوع کارمزد‌ د‌انسته‌اند‌


مدل کسب‌وکاری پرداخت‌های غیر خرد و شاپرکی باید اصلاح شود

سال‌هاست که موضوع کیف پول الکترونیکی که در واقع راهی برای پرداخت‌های خرد مردم به صورت غیرنقدی محسوب می‌شود، بحث می‌شود، اما هنوز راه حل جامع و مطابق استانداردهای جهانی در ایران برای این موضوع ارائه نشده است. با مدیرعامل شرکت اتیک در این خصوص به گفتگو نشستیم تا دلایل این مساله را جویا شویم.


سرمایه‌گذاری ۹ بیلیون دلاری در حوزه فین‌تک

مدیرعامل شرکت ارتباط فردا با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۹ بیلیون دلاری در حوزه فین تک در سال ۲۰۱۵ گفت: سازگار نبودن روح حاکم بر قانون پیشنهادی جدید بانکداری با فین تک‌ها، یکی از چالش‌های پیش‌روی این حوزه در کشور است.


دبیر شورای عالی فضای مجازی: در صورت نیاز استارت‌آپ‌ها را قانون‌گذاری می‌کنیم

دبیر شورای عالی فضای مجازی از بررسی فعالیت کسب وکارهای نوپای اینترنتی و آنلاین در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: درصورت نیاز به قانونگذاری برای این کسب وکارها، اقدامات موثر صورت می گیرد.


ظهور پدیده کارمزد خواهی در صنعت پرداخت

حرکت آرام موسسات مالی در حوزه پرداخت دلیل اصلی ورود شرکت های دیگر با ایده های خلاقانه به حوزه پرداخت است از این رو این شرکت ها با ارائه راهکارهای خلاقانه وارد حوزه پرداخت شده ودر آینده بازار را در دست خواهند گرفت.


۷ روند فین‌تِک در سال ۲۰۱۷

از ده سال پیش که تراکنش‌های بانکی آنلاین شد، تجربه استفاده از خدمات بانکی چقدر جذاب‌تر شد؟ کارآفرین‌هایی که پول نداشتند و انگیزه بالایی داشتند، در ایران و جهان چهره بانکداری را تغییر دادند. آنها رویایی داشتند و هنوز هم کسانی تصور می‌کنند همه چیز می‌تواند بیشتر از این تغییر کند. امروز پلتفرم‌های تامین مالی جمعی هم توجه‌های زیادی را به خودش جلب کرده و احتمالا در آینده نزدیک شاهد تغییر کانون‌های توجه خواهیم بود. فین‌تک در حال تغییر جامعه است و در ادامه به چند نمونه از روندهای احتمالی فین‌تک در سال ۲۰۱۷ می‌پردازیم.


استارت‌آپ‌ها ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کردند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر واگذاری امور ICT به فعالین بخش خصوصی گفت: ما می‌خواهیم که رگولاتوری کمتر در امور دخالت کند ا ما بخشهای خصوصی خود با یکدیگر همکاری لازم را ندارند.


روی آوردن نیمی از مشتریان بانکی به فینتک‌ها

بنابه اولین گزارش جهانی در حوزه «فینتک» که از سوی شرکت مشاوره کاپگمینی (Capgemini) و شرکت لینکدین (LinkedIn) و با همکاری شرکت افما (Efma) صورتگرفته، درحال حاضر نیمی از مشتریان بانک‌ها در سراسر جهان از محصولات و خدمات دستکم یکی از شرکت‌های فینتک بهره می‌برند.


تی‌شرت‌ پوشان درکنار کت‌ و شلوار پوشان

در همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که ۱۳ و ۱۴ دی‌ماه توسط پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد نیز پنلی به فین‌تک اختصاص داشت. پیش از برگزاری این پنل برخی از عدم‌حضور بازیگران اصلی فین‌تک کشور در پنل شاکی بودند اما در طی برگزاری پنل نیز مشخص بود که تعداد اندکی از این بازیگران برای شرکت در رویداد علاقه‌ای نشان دادند.


توسعه امضای دیجیتال و تشخیص هویت دیجیتال پیش‌نیاز ورود به صنعت تجارت جهانی است

در کشور ایران امضای دیجیتال مورد پذیرش قوانین و مقررات واقع شده و این فرصت بی‌نظیری در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند با استفاده از این ابزار نوین، امکان ارائه خدمات گوناگون بدون نیاز به حضور فیزیکی مشتری در شعبه را فراهم کنند.


چند سوال درباره یک دستورالعمل

همه ما نام «مرکز توسعه تجارت الکترونیک» را شنیده‌ایم. با تصور قبلی، انتظار داشتیم که این مرکز هدفش گسترش تجارت الکترونیک باشد؛ یعنی به کسب‌و‌کارهای الکترونیک کمک بکند که توسعه پیدا کنند؛ یعنی شرایط فعالیت برای آنها ایجاد کند. اما در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۵ این مرکز آیین‌نامه‌ای و دستورالعملی منتشر کرده که به کلی ذهنیت من یکی را به هم ریخته و چند شک در ذهن من به وجود آورده است.


فعالیت فینتک ها ساماندهی می شود

فعالیت فین‌تک‌ها به زودی و با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و نظارت بانک مرکزی ساماندهی می‌شود.


رشته فین‌تک در یک دانشگاه تدریس خواهد شد

دانشگاه Strathclyde برای اولین بار دوره‌های آموزشی فناوری‌های مالی با مدرک کارشناسی ارشد را برای حمایت از دگرگونی‌های دیجیتال بخش مالی اسکاتلند راه‌اندازی کرده است.


راه پرداخت کتاب «گسست بانک‌ها» از برت کینگ را منتشر کرد

کتاب دیگری از برت کینگ به فارسی منتشر شد. «گسست بانک‌ها: نوآورها، ساختارشکن‌ها و استراتژیست‌ها بانکداری را از نو می‌سازند» نام کتابی است به قلم برت کینگ که نسخه فارسی آن را گروه رسانه‌ای شفق و راه پرداخت منتشر کرده است. این دومین کتابی است که از برت کینگ به زبان فارسی منتشر می‌شود.


حمایت دولت از فین‌تک‌ها پرهزینه خواهد بود

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی حمایت دولت از فین‌تک ها را بسیار پرهزینه دانست و گفت: برخی فین تک ها چند ده میلیون تومان درآمد دارند این درحالی است که کسی از آنها تاکنون حمایتی نکرده است.


مدیرعامل بانک ملت: بانک ملت آماده شراکت با فینتک ها است

مدیرعامل بانک ملت اظهار داشت: این بانک آماده است تا با شرکت های فینتک شریک شود و برای توسعه آنها سرمایه گذاری کند.


توسعه فین‌تک‌ها ممکن است منافع برخی را به خطر بیندازد

مقررات گذاری درزمینهٔ فعالیت‌های فین‌تک باید به‌صورتی باشد که فعالان در این زمینه‌ها بتوانند با شناسایی مناسب خطوط قرمز بانک مرکزی به فعالیت بپردازند. حمایت دولت‌ها همیشه پرهزینه است و درزمینهٔ فین‌تک هم این امر وجود دارد. لذا شاید ورود دولت به این شکل برای فین‌تک‌ها مناسب نباشد و همانند حمایت از شرکت‌ها منجر به کاهش بهره‌وری و کارایی آن‌ها شود.